Keď sa narodí dieťa, rodičia musia spraviť aj niekoľko administratívnych úkonov. Vybaviť rodný list, miesto trvalého pobytu, vybrať zdravotnú poisťovňu...
Ešte v pôrodnici dostanete doklady, ktoré budete potrebovať k vybavovaniu rodného listu. Taktiež obdržíte správu o novorodencovi, ktorú bude potrebovať detský lekár vášho dieťatka.
Rodný list dieťaťa obdržite na Okresnom úrade - oddelení matriky, v meste, kde sa dieťa narodilo.
V zmysle zákona č.300/93 Z.z. je potrebné, aby vyhlásenie o mene dieťaťa podpísali obaja rodičia. Matka ho zvyčajne podpisuje už v pôrodnici, otec pri jeho vyzdvihnutí. Ak sa otec nemôže dostaviť pre rodný list svojho dieťaťa, je potrebné doložiť čestné vyhlásenie na matrike alebo u notára, že s uvedeným menom súhlasí.
V prípade, ak je matka dieťaťa rozvedená, k vydaniu rodného listu dieťaťa potrebuje:
V prípade, ak je matka dieťaťa slobodná, k vydaniu rodného listu dieťaťa potrebuje:
Matričné doklady sa vydávajú len rodičom dieťaťa, vo výnimočných prípadoch sa vydajú osobe, ktorá predloží hore uvedené doklady a úradné splnomocnenie rodičov na prevzatia dokladov aj vyhlásenie o mene dieťaťa. Pri preberaní rodného listu dostanete na matrike aj Žiadosť o jednorázový príspevok pri narodení dieťaťa. Spolu s kópiou rodného listu ju predložíte Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Dieťa potrebuje zdravotný preukaz. Pri prvých prehliadkach niekoľko dní po pôrode Vám postačí aj kartička zdravotného poistenia matky.
Narodenie dieťaťa však máte povinnosť oznámiť príslušnej poisťovni (ktorú si vyberiete, nemusí byť zhodná s vašou) do 60 dní od jeho narodenia. Ak sa vydáte do zdravotnej poisťovne vyplniť prihlášku, nezabudnite na rodný list dieťaťa. Môžete skúsiť vopred so do vybranej poisťovne zavolať a dohodnúť sa na korešpondenčnej registrácii.
Za nezaopatrené dieťa platí poistné štát.
V období krátko pred narodením dieťaťa a po ňom poskytuje Sociálna poisťovňa zo svojho poistného systému dávku materské.
Nárok na materské všeobecne vzniká od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom alebo odo dňa pôrodu, ak žena (poistenkyňa Sociálnej poisťovne) porodila skôr a zaniká uplynutím 34. týždňa od vzniku nároku na materské.
Aby Sociálna poisťovňa poistenkyni priznala a začala vyplácať materskú dávku, musí o ňu požiadať. Tlačivo Žiadosť o materské má k dispozícii ošetrujúci gynekológ. Ten jej žiadosť vystaví a uvedie v nej očakávaný termín pôrodu. Deň, od ktorého žiada vyplatiť materské si v nej určí žena sama. Žiadosť o materské doručí sama (zamestnankyňa sa môže dohodnúť so zamestnávateľom, že žiadosť zašle pobočke zamestnávateľ) miestne príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne. V prípade poistenkyne, ktorá je zamestnaná, je spravidla miestne príslušnou pobočka Sociálnej poisťovne podľa miesta mzdovej učtárne, príp. podľa sídla zamestnávateľa, u ostatných poistencov je to pobočka v mieste trvalého pobytu žiadateľky.
Ihneď po narodení dieťaťa je fyzická osoba, ktorej vznikol nárok na materské, povinná oznámiť rodné číslo dieťaťa, napr. zaslaním neoverenej fotokópie rodného listu dieťaťa na oddelenie nemocenského poistenia pobočke Sociálnej poisťovne, ktorá jej materské vypláca.
Každá osoba, ktorá sa stará o narodené dieťa, si môže požiadať okrem materskej dávky aj o príspevky, ktoré vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Sú to príspevky slúžiace na zlepšenie finančnej situácie rodiny, do ktorej sa narodilo dieťa. K vyplateniu príspevkov musí oprávnená osoba, ktorá sa stará o narodené dieťa, splniť podmienky úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Príspevky vyplácané úradom práce, sociálnych vecí a rodiny sú opakované alebo jednorazové a podrobný prehľad nájdete tu: www.upsvar.sk
Odkazy
Podrobné informácie o finančných príspevkoch